A A A Przełącz na wysoki kontrast
Poleć znajomemu Drukuj stronę
Białystok w rysunkach Władysława Pietruka

 

Władyslaw Pietruk, urodzony w 1952 roku w Narojkach koło Drohiczyna nad Bugiem.


Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu oraz Wyższą Szkołę Grafiki i Grafiki Książkowej w Lipsku w Niemczach (Stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki).


Był redaktorem graficznym Białostockiego Informatora Kulturalnego, zastępcą kierownika Działu Wydawnictw Wojewódzkiego Domu Kultury w Białymstoku, kustoszem Muzeum Regionalnego w Siemiatyczach, redaktorem graficznym Tygodnika Niwa, kierownikiem Działu Wydawnictw Filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku, kierownikiem Wydawnictwa Wschodnioeuropejskiego Instytutu Gospodarki w Białymstoku. Obecnie zajmuje się pracą wydawniczą.


Wystawiał swoje prace w Niemczech (Lipsk, Rostok, Berlin, Ilmenau, Leimen, Chicago), a także w kraju (Białystok, Przasnysz, Siemiatycze). Prace w zbiorach prywatnych w Niemczech, USA, Australii, Szwecji, Japonii, Francji, Angli i innych krajach), Bibliotece Wojewódzkiej w Białymstoku - Dział Zbiorów Specjalnych, Muzeum Ekslibrysu w Holandii i Niemczech.


Obecnie zajmuje się prawie wyłącznie rysowaniem, chociaż projektuje też znaki graficzne, okładki do książek, plakaty, ilustracje do książek - szczególnie lubi ilustrować poezję.


Plon ostatnich lat to około tysiąca rysunków. Wydane teczki rysunków "1200 lecie miasta Leimen", "Ciechanowiec", "Siemiatycze", "Diecezja Drohiczyńska", "Białystok i okolice", „Białystok dawniej i dziś”, "Cerkwie Białegostoku", "Białystok", „Akademia Medyczna – 50-lecie”, "Kiermusy koło Tykocina", "Suwałki”, "Supraśl", „Augustów”, „Łomża”, „Dęby królewskie – Białowieża”, „Mielnik i okolice”, "Choroszcz w rysunkach", "Pałac Branickich w Białymstoku", "Uniwersytet w Białymstoku" i inne.

 

W 1992 roku wydał album "Stare jest piękne"- około 250 rysunków z architektury Białostocczyzny - plon prawie sześcioletniej pracy nad tą książką. Na przełomie 2003-4 roku wykonał około 200 rysunków XIX-wiecznej architektury Chicago w Stanach Zjednoczonych.

 

Kontakt:

Władysław Pietruk
Królowy Most 51

16-040 Gródek

tel. 085-718-43-18
w.pietruk@wp.pl


 

 

 

 

 

 

Ostatnia modyfikacja: Dariusz Korolczuk 20.01.2010, 09:29
Jeśli masz uwagi lub propozycje do tej strony, to napisz do nas.
Wybierz kategorię
Treść:
Adres e-mail Na ten adres zostanie wysłana prośba o potwierdzenie wpisu. Dowiedz się więcej
captcha
Wpisz kod z obrazka
Wyślij wiadomość
Przejdź do galerii