Białystok w rysunkach Władysława Pietruka

Władyslaw Pietruk, urodzony w 1952 roku w Narojkach koło Drohiczyna nad Bugiem.

Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu oraz Wyższą Szkołę Grafiki i Grafiki Książkowej w Lipsku w Niemczach (Stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki).

Był redaktorem graficznym Białostockiego Informatora Kulturalnego, zastępcą kierownika Działu Wydawnictw Wojewódzkiego Domu Kultury w Białymstoku, kustoszem Muzeum Regionalnego w Siemiatyczach, redaktorem graficznym Tygodnika Niwa, kierownikiem Działu Wydawnictw Filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku, kierownikiem Wydawnictwa Wschodnioeuropejskiego Instytutu Gospodarki w Białymstoku. Obecnie zajmuje się pracą wydawniczą.

Wystawiał swoje prace w Niemczech (Lipsk, Rostok, Berlin, Ilmenau, Leimen, Chicago), a także w kraju (Białystok, Przasnysz, Siemiatycze). Prace w zbiorach prywatnych w Niemczech, USA, Australii, Szwecji, Japonii, Francji, Angli i innych krajach), Bibliotece Wojewódzkiej w Białymstoku - Dział Zbiorów Specjalnych, Muzeum Ekslibrysu w Holandii i Niemczech.

Obecnie zajmuje się prawie wyłącznie rysowaniem, chociaż projektuje też znaki graficzne, okładki do książek, plakaty, ilustracje do książek - szczególnie lubi ilustrować poezję.

Plon ostatnich lat to około tysiąca rysunków. Wydane teczki rysunków "1200 lecie miasta Leimen", "Ciechanowiec", "Siemiatycze", "Diecezja Drohiczyńska", "Białystok i okolice", „Białystok dawniej i dziś”, "Cerkwie Białegostoku", "Białystok", „Akademia Medyczna – 50-lecie”, "Kiermusy koło Tykocina", "Suwałki”, "Supraśl", „Augustów”, „Łomża”, „Dęby królewskie – Białowieża”, „Mielnik i okolice”, "Choroszcz w rysunkach", "Pałac Branickich w Białymstoku", "Uniwersytet w Białymstoku" i inne.

W 1992 roku wydał album "Stare jest piękne"- około 250 rysunków z architektury Białostocczyzny - plon prawie sześcioletniej pracy nad tą książką. Na przełomie 2003-4 roku wykonał około 200 rysunków XIX-wiecznej architektury Chicago w Stanach Zjednoczonych.

Kontakt:

Władysław Pietruk