A A A Przełącz na wysoki kontrast
Poleć znajomemu Drukuj stronę
Blues w Białymstoku
Utworzony przez: Dariusz Korolczuk 20.01.2010, 11:02

 

 

Historia bluesa w Białymstoku jest nierozerwalnie związana z postacią legendarnego Ryśka „Skiby” Skibińskiego i zespołu „Kasa Chorych”. Grupa zapoczątkowała erę bluesa w Białymstoku.

  

To właśnie grający na harmonijce Ryszard „Skiba” Skibiński, a także gitarzysta Jarosław Tioskow i perkusista Mirosław Kozioł założyli w roku 1975 "Kasę Chorych". Wkrótce dołączył do nich Zbigniew Richter. Kasy można było posłuchać zarówno w białostockich klubach, jak i na najważniejszych imprezach w kraju: Folk-Blues Meeting, Rockin Jamboree, Rock-Arena, Pop-Session czy Rockowisko. Dzięki udanym występom zespół szybko zdobył dużą ogólnopolską popularność. Jego koncerty przypominały dynamiczny spektakl, w którym pierwszoplanową rolę odgrywał charyzmatyczny Skiba. W 1980 roku wydano debiutancki singiel z utworami „Blues chorego” i „Szalona Baśka”; nagrania te znalazły się na III miejscu w corocznym plebiscycie amerykańskiej radiostacji WRJC-FM 91 w Baltimore, ustępując tylko płytom Alberta Collinsa, Muddy'ego Watersa i B.B. Kinga.

 

Ciosem dla zespołu i wszystkich miłośników bluesa była tragiczna śmierć "Skiby". Zmarł 4 czerwca 1983 roku. Dopiero po jego śmierci, w roku 1984, wydano pierwszą długogrającą płytę zespołu: „Ryszard ‘Skiba’ Skibiński 1951-1983”, z najbardziej znanymi utworami Kasy Chorych.

  

Osobiste zaangażowanie Ryszarda Skibińskiego, przyczyniło się do zorganizowania w 1978 roku jednej z najważniejszych imprez bluesowych w kraju - Jesieni z Bluesem. Białostocki festiwal jest najstarszym w Polsce. W 2009 roku mieliśmy okazję świętowac jego 25. edycję. Co roku podczas Jesieni wszyscy miłosnicy dwunastu taktów mogą posłuchać bluesa w każdej z jego odmian - akustycznego, elektrycznego, blues-rocka, boogie, jump czy swingującego rhythm'n'bluesa. Na festiwalu wielokrotnie gościły światowe gwiazdy gatunku.

 

Od 1983 r. ważne miejsce w kalendarium bluesowych imprez zajmują – dedykowane pamięci Ryszarda Skibińskiego - Zaduszki Bluesowe, które rokrocznie poprzedzają Jesień i są jej swoistym preludium. 

 

Bluesa można też posłuchać podczas koncertów i jam sessions w lokalnych klubach, m.in: Gwincie, Ryczących Czterdziestkach, Cabarecie, Piwnicy czy Odeonie. O sile bluesa z Białegostoku świadczy obecność utworów Kasy Chorych, Devil Blues, duetu Kamiński-McMahon oraz zespołu Bracia i Siostry na dwóch kolejnych wydaniach „Antologii polskiego bluesa”.

  

Więcej informacji o białostockim bluesie: bialystokblues.com

 

 

 

 

 

 

 

Słowa kluczowe:Bluesmuzyka
Ostatnia modyfikacja: Dariusz Korolczuk 27.10.2010, 10:37
Jeśli masz uwagi lub propozycje do tej strony, to napisz do nas.
Wybierz kategorię
Treść:
Adres e-mail Na ten adres zostanie wysłana prośba o potwierdzenie wpisu. Dowiedz się więcej
captcha
Wpisz kod z obrazka
Wyślij wiadomość
Przejdź do galerii
Aleja Bluesa: