A A A Przełącz na wysoki kontrast
Poleć znajomemu Drukuj stronę
Szkoła Pomagania Innym
Utworzony przez: Roman Tatarzyński 21.01.2010, 09:29

 

Szkoła Pomagania Innym czyli o Szkolnych Klubach Wolontariusza


Wolontariat w ostatnich latach stał się nie tylko popularny, ale i też coraz bardziej potrzebny. Wolontariat w instytucjach, wolontariat w biznesie, ale przede wszystkim wolontariat niosący pomoc dzieciom, osobom starszym… Dlatego czas szkolny to pierwszy etap, na którym można pozyskiwać i kształtować przyszłych wolontariuszy.

Ponieważ wieli nauczycieli angażuje się w rozwój wolontariatu, Urząd Miejski w Białymstoku – Centrum Współpracy Organizacji Pozarządowych (rok 2007/2008) zainicjował program edukacyjny pt: „Szkoła Pomagania Innym czyli o Szkolnych Klubach Wolontariusza”. Propozycja spotkała się z dużym zainteresowaniem, w wyniku czego do programu przystąpiło prawie 50 osób.

 

Przeprowadzonych zostało 6 spotkań szkoleniowych trwających od listopada 2007 do maja 2008 r. Uczestnicy doskonalili się z zakresu metodyki pracy z ochotnikami np. rodzaje rekrutacji wolontariuszy, tworzenie programów woluntarystycznych, zasady satysfakcjonowania i rozstrzygania konfliktów. Doskonalili także umiejętności współpracy z potencjalnymi darczyńcami i z lokalnymi mediami. Uczestnicy wymieniali się zdobytym doświadczeniem.


Zajęcia były prowadzone przez trenerów Podlaskiego Centrum Wolontariatu na podstawie określonych materiałów szkoleniowych. Uczestnicy w ramach pracy domowej mieli za zadanie przygotowanie ulotek promujących ideę Klubu Wolontariusza, zorganizowanie lokalnych spotkań z Okazji Dnia Wolontariusza, czy też opracowywanie zajęć edukacyjnych z wykorzystaniem idei wolontariatu.


Podczas trwania programu uczestniczki zorganizowały konkurs plastyczny „Z serca do serca” na projekt plakatu promującego ideę wolontariatu, który adresowany był do młodzieży (udział wzięło 176 uczniów). Prace zostały przedstawione podczas IX Białostockiego Forum Szkół.
Każde zajęcia odbywały się w innej placówce, dzięki czemu nauczyciele mogli poznać specyfikę działań takich ośrodków jak Dom Pomocy Społecznej w Zaściankach, Centrum Kształcenia Ustawicznego, Internat Zespołu Szkół Handlowo – Ekonomicznych, Pogotowie Opiekuńcze, Specjalistyczna Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna dla Dzieci i Młodzieży z Zaburzeniami Emocjonalnymi.
 

« Poprzednia12Następna »
Ostatnia modyfikacja: Roman Tatarzyński 21.01.2010, 09:40
Jeśli masz uwagi lub propozycje do tej strony, to napisz do nas.
Wybierz kategorię
Treść:
Adres e-mail Na ten adres zostanie wysłana prośba o potwierdzenie wpisu. Dowiedz się więcej
captcha
Wpisz kod z obrazka
Wyślij wiadomość
Dane kontaktowe

Centrum Współpracy Organizacji Pozarządowych

ul. Świętojańska 22 lok. 1

15-082 Białystok

tel; fax. 85 732 82 20

kom. 510 095 630

centrum@um.bialystok.pl

Ralizowane projekty