Prawosławny Arcybiskub Białostocki i Gdański

Ostatnie dwudziestolecie w historii naszego kraju to czas szczególnie ważnych i trudnych przemian. Poważne reformy dotknęły również oświatę i edukację. W bieżącym roku obchodzimy dwudziestolecie powrotu nauczania religii do szkół, dziesięć lat temu zadania edukacyjne zostały przejęte przez samorząd terytorialny. Celem dokonywanych zmian było podniesienie poziomu kształcenia i przygotowanie młodych ludzi do odnalezienia się w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości, a jest to niezmiernie ważne, odpowiedzialne i trudne zadanie. Reformy mają miejsce przecież na żywym organizmie, jakim jest szkoła i jej społeczność.

Niewątpliwie przełomowym momentem w funkcjonowaniu szkół było przejęcie przez samorządy terytorialne zadań związanych z edukacją. Chociaż przysporzyło to samorządom wielu problemów natury organizacyjno — finansowej, to dało jednak możliwość realnego wpływu na organizację procesu kształcenia i wychowania młodego pokolenia.

Białostocka edukacja ma na tej niwie wielkie osiągnięcia. Widoczna jest wielka troska samorządu nie tylko o sam proces kształcenia, ale stwarzane są również warunki, aby edukacja miała jak najlepsze możliwości rozwoju. Wynika to z przeświadczenia, iż nie ma ważniejszych zadań dla samorządu niż wykształcenie i wychowanie młodego pokolenia mieszkańców naszego miasta.

Cieszy również coraz większa troska władz naszego miasta o to, aby w programach edukacyjnych znalazły się na trwałe szersze elementy dotyczące naszego regionu, jego specyfiki religijnej i kulturowej. Wyrazem tej troski jest chociażby zauważalna przychylność do tworzenia przez Kościoły i stowarzyszenia szkół, które w swoim programie kształcenia uwzględniają powyższą specyfikę.

Minione dziesięć lat to cenny wkład w rozwój białostockiej oświaty. Dziękuję wszystkim tym, którzy tworzyli i tworzą warunki do efektywnego rozwoju edukacji. Szczególne podziękowania kieruję do nauczycieli i wychowawców, którzy z wielką troską i miłością pochylają się nad każdym uczniem.

Niech Dobry Bóg błogosławi wszystkim odpowiedzialnym za edukację i wspiera Swą łaską ich działalność.

Prawosławny Arcybiskup Białostocki i Gdański

Ostatnia modyfikacja: Roman Tatarzyński 25.01.2010, 10:56