Podlaski Kurator Oświaty

Na ocenę dziesięciolecia edukacji naszego miasta, funkcjonującej w nowym systemie szkolnym składa się wiele elementów. Najważniejszym z nich są efekty edukacyjne białostockich szkół mierzone wynikami ich uczniów. Z satysfakcją należy podkreślić fakt, iż od lat wśród laureatów olimpiad przedmiotowych liczne grono stanowią białostoccy uczniowie. Znajdują się oni również wśród stypendystów Ministra Edukacji Narodowej, które to stypendium przyznawane jest za wyniki w nauce, bądź osiągnięcia sportowe, czy artystyczne. Białostockie szkoły mogą też poszczycić się stypendystami Prezesa Rady Ministrów, który w ten sposób honoruje uczniów osiągających najwyższe wyniki w nauce.

Wszystkie te osiągnięcia odzwierciedlają wysoki poziom uzdolnień uczniów, ale też kwalifikacji pedagogicznych nauczycieli i umiejętności menedżerskich dyrektorów. Sposób zarządzania daje wymierne efekty zarówno w obszarze dydaktyki, jak też systematycznej modernizacji bazy i doposażeniu szkół. Z perspektywy tych dziesięciu lat zaobserwować należy zdecydowaną rozbudowę bazy sportowej placówek białostockich, spośród których wiele dysponuje obecnie obiektami sportowymi, spełniającymi najwyższe standardy. Równie dynamicznie przebiega proces doposażenia szkół w nowoczesny sprzęt i technologie.

Ta poprawa kondycji materialnej szkół w oczywisty sposób podnosi jakość kształcenia i atrakcyjność oferty edukacyjnej. Jednocześnie na różnorodność tej oferty, zwłaszcza w zakresie zajęć pozalekcyjnych, wpływa opanowana przez szkoły umiejętność pozyskiwania funduszy z Unii Europejskiej. Wiele z białostockich szkół z powodzeniem uczestniczy w realizacji projektów unijnych, czy nawiązuje współpracę ze szkołami z państw członkowskich. Zmieniająca się rzeczywistość w naturalny sposób pobudza w nauczycielach potrzebę doskonalenia własnych umiejętności i podnoszenia kwalifikacji. Skutkuje to otwarciem się na nowatorskie rozwiązania, które białostockie szkoły realizują w postaci różnorodnych programów edukacyjnych i wychowawczych.

Próbując dokonać podsumowania dziesięciolecia w edukacji Białegostoku z pełnym przekonaniem można stwierdzić, iż był to okres zdecydowanego rozwoju naszych szkół. Cieszą sukcesy uczniów, optymizmem napawa kreatywność dyrektorów i zaangażowanie nauczycieli. Dziś wiele z białostockich szkół to placówki rozwijające się i świadome konkurencyjnego charakteru systemu edukacyjnego. Fakt ten pozwala oczekiwać, że rozwój szkolnictwa białostockiego będzie procesem postępującym.

Gratuluję Prezydentowi Miasta Białegostoku, Radzie Miejskiej, dyrektorom i nauczycielom szkół i placówek oświatowych sukcesów minionej dekady. Życzę powodzenia w realizacji planów rozwoju białostockiej oświaty w kolejnych latach.

Jerzy Kiszkiel
Podlaski Kurator Oświaty